A Külhoni Magyar Sajtószolgálatról

A Külhoni Magyar Sajtószolgálat (KMS) a külhoni magyarság politikai, társadalmi, egyházi, kulturális és civil szervezeteinek közleményeit, állásfoglalásait adja közre. A szó szerint továbbított szövegekért minden esetben a közlő a felelős.

A KMS a Médiszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) által létrehozott és működtetett olyan térítésmentes közzétételi támogatási forma, amelynek célja, hogy a külhoni, magyar nyelvű, magyar nemzettudatot erősítő, a magyar kulturális örökséget védő szervezetek a tevékenységükkel, illetve a tevékenységük céljával összhangban álló közérdekű közleményeiket rövid időn belül nyilvánosságra hozzák.

A sajtószolgálat az MTVA Kós Károly Kollégiumának szellemi védnöksége alatt, az MTVA gyártásában készül el annak érdekében, hogy megteremtse a magyarság közös információs terét, amelyben a külhoni magyarok életét meghatározó és formáló szervezetek a saját, általánosabb érdeklődésre számot tartó közleményeiket, híreiket, állásfoglalásaikat, megoszthatják a világ magyarságával – az anyaországi, a Kárpát-medencei és a diaszpórában élő magyarokkal egyaránt. A KMS partnereinek kiemelkedő hírértékű közleményei a közmédia hírkiadásában is megjelennek a különböző hírügynökségi, rádiós, televíziós és online hírplatformokon feldolgozott hírek formájában.

A KMS-beadói jogosultságot az MTVA az internetes felület használatához szükséges jelszó átadásával igazolja vissza. A jelszó visszavonásáig érvényes.


Tőkés László EMNT-elnök sajtóirodája
A Nemzetközi Magyar Matematikai Verseny kapja az idei Európai Polgár Díjak egyikét
MÁÉRT - 2017. június 9., péntek 10:48

Az Európai Parlament minden évben átadja az Európai Polgár Díjat. Az elismerést olyan magánszemélyeknek, csoportoknak, egyesületeknek vagy szervezeteknek ítélik oda, akik/amelyek az alábbi területeken kivételes teljesítményeket mutatnak fel és/vagy kimagasló elkötelezettségről tesznek tanúbizonyságot: a tagállamok polgárai közötti kölcsönös megértés elmélyítését és a szorosabb integrációt, illetve az Európai Unión belüli határokon átnyúló vagy a nemzetek közötti együttműködést elősegítő tevékenység; az európai szellemiség megerősítéséhez hozzájáruló, hosszú távú, határokon átnyúló vagy nemzetek közötti kulturális együttműködéssel járó tevékenységek; az aktuális Európai Évhez kapcsolódó projektek; az Európai Unió Alapjogi Chartájában foglalt értékeket konkrétan kifejező tevékenységek.
Kizárólag az Európai Parlament képviselői jogosultak jelölést benyújtani – képviselőnként és évente egyet-egyet. A nemzeti zsűrik tanácskozásait követően összeült a díjak odaítélésére jogosult testület, az Európai Polgár Díj kuratóriuma, közreadva mai határozatát az idei nyertesekről. Eszerint az unió tagállamaiban összesen félszáz díj talál gazdára, Romániában kettő. A két romániai díjazott egyike a Bencze Mihály nevéhez fűződő Nemzetközi Magyar Matematikai Verseny, amelyet Tőkés László erdélyi és Bocskor Andrea kárpátaljai képviselők közösen terjesztettek fel a tekintélyes elismerésre.
Bencze Mihály négyfalui (Brassó m.) születésű matematikus, tanár, költő, szakíró, szerkesztő és könyvkiadó, a Wildt József Tudományos Társasága alapítója, a bukaresti magyar gimnázium, az Ady Endre Líceum jelenlegi igazgatója. Az Erdélyi Magyar Matematikai Versenyek, a Nemzetközi Magyar Matematikai Versenyek és a József Wildt International Mathematical Competition atyja. Az Európai Polgár Díjat a határokon átívelő, ily módon „nemzetközi” magyar matematikaverseny ötletgazdája, elindítója és szervezője minőségében kapta meg. A verseny fő célja a matematikában tehetséges diákok felfedezése és képességfejlesztése, ugyanakkor sokkal több, mint egy verseny. A magyar nyelvű matematikaoktatás ünnepe, meghatározó szellemi műhelye. Azok a diákok indulhatnak a versenyen, akik valamely európai országban magyar nyelven tanulják a matematikát, és a saját országukban megrendezett országos matematikaversenyeken olyan eredményt értek el, amivel jogot szereztek az indulásra. A magyar nyelvű matematikaoktatás legeredményesebb diákjai mérhetik össze tudásukat ezen a versenyen, amelynek több mint negyedszázados története önmagában is kiemelkedő érték. Évente mintegy 300 diák és közel 80 tanár vesz részt a verseny döntőjében, az országokban zajló selejtezőkbe hozzávetőleg ötezren kapcsolódnak be. A hajdani versenyzők közül számos kutató, egyetemi oktató, mérnök, tanár, közgazdász, informatikus került ki, többen az európai tudományosság elitjéhez tartoznak ma már. Ezen versenyeken ugyanakkor a különböző országokból érkező diákok és tanárok megismerhetik egymást, személyes és szakmai kapcsolatok, barátságok szövődnek, együttműködések jönnek létre.
A központi díjátadó ünnepségre október 11-én kerítenek sort az Európai Parlament brüsszeli székhelyén.

Kérjük felhasználóinkat, hogy a Külhoni Magyar Sajtószolgálat anyagait minden esetben KMS jelzéssel használják fel.
Az MTVA szó szerint, minden változtatás nélkül továbbítja a KMS-be beadott közleményeket, a szövegekért minden esetben a közleményben jelzett közlő a felelős.
(c) Copyright MTVA