A Külhoni Magyar Sajtószolgálatról

A Külhoni Magyar Sajtószolgálat (KMS) a külhoni magyarság politikai, társadalmi, egyházi, kulturális és civil szervezeteinek közleményeit, állásfoglalásait adja közre. A szó szerint továbbított szövegekért minden esetben a közlő a felelős.

A KMS a Médiszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) által létrehozott és működtetett olyan térítésmentes közzétételi támogatási forma, amelynek célja, hogy a külhoni, magyar nyelvű, magyar nemzettudatot erősítő, a magyar kulturális örökséget védő szervezetek a tevékenységükkel, illetve a tevékenységük céljával összhangban álló közérdekű közleményeiket rövid időn belül nyilvánosságra hozzák.

A sajtószolgálat az MTVA Kós Károly Kollégiumának szellemi védnöksége alatt, az MTVA gyártásában készül el annak érdekében, hogy megteremtse a magyarság közös információs terét, amelyben a külhoni magyarok életét meghatározó és formáló szervezetek a saját, általánosabb érdeklődésre számot tartó közleményeiket, híreiket, állásfoglalásaikat, megoszthatják a világ magyarságával – az anyaországi, a Kárpát-medencei és a diaszpórában élő magyarokkal egyaránt. A KMS partnereinek kiemelkedő hírértékű közleményei a közmédia hírkiadásában is megjelennek a különböző hírügynökségi, rádiós, televíziós és online hírplatformokon feldolgozott hírek formájában.

A KMS-beadói jogosultságot az MTVA az internetes felület használatához szükséges jelszó átadásával igazolja vissza. A jelszó visszavonásáig érvényes.


Tőkés László EMNT-elnök sajtóirodája
Román–magyar konferenciát tartottak Nagyváradon
MÁÉRT - 2017. november 19., vasárnap 11:09

A nagyváradi városháza tanácstermében szervezett román–magyar konferenciát az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) a Recontructio Egyesület közreműködésével 2017. november 17-én. Zatykó Gyula, az Erdélyi Magyar Néppárt országos alelnöke, Ilie Bolojan nagyváradi polgármester tanácsadója köszöntötte a megjelenteket, majd Florin Birta, a város egyik alpolgármestere szólt a részvevőkhöz.
Tőkés László európai parlamenti képviselő, az EMNT elnöke nyitóbeszédében hangsúlyozta: a tanács román–magyar konferenciáját immár ötödik alkalommal szervezik meg, mely fölöttébb szükségessé vált a jelenlegi párbeszédhiányos világban. „A mesterségesen gerjesztett romániai magyarellenességgel szemben a megbékélést és a párbeszéd lehetőségét keressük, s e célokat szolgálja jelenlegi konferenciánk is” – mondta Tőkés László, aki bemutatta a magyar és angol nyelven már korábban is megjelent, s idéntől románul is elérhető Erdély, Európa tündérkertje című kiadványt. A Bálványos Intézet gondozásában megjelent ismeretterjesztő könyvecske bemutatja Erdély rövid történetét, valamint gazdagon illusztrálva ismerteti a térség történelmi régióit és ezek kulturális sokszínűségét. „Kiadványunkra a romániai modernizáció egyfajta előtanulmányként is tekinthetünk. E modernizáció lényege, hogy az európai regionalizmus szellemében, Románia közigazgatási felosztását a történelmi régióknak megfelelően kellene újragondolni, ennek részeként pedig elkerülhetetlen, hogy a székelyföldi és a partiumi autonómiatörekvésekről is beszéljünk. Mindez nem lehet tabutéma többé, erre hívja fel figyelmet mai találkozónk is, s aki mégis elzárkózik az ez irányú párbeszédtől, az nem tesz mást, mint szőnyeg alá söpör egy kétségtelenül létező problémát” – mondotta Tőkés.
Lucian Boia történész gondolatait is idézve az EMNT elnöke kijelentette: míg a románság a december 1-jei gyulafehérvéri nagygyűlés centenáriumát ünnepli jövőre, illetve az akkori Nagy-Románia létrejöttét, addig az erdélyi magyarság szomorúan emlékezik a történelmi Magyarország és nemzet feldarablásához vezető naghatalmi játszmákra és a trianoni diktátumra.  E meglévő ellentét egyedüli feloldása az lehet, ha a két nép – múltjáról beszélve – a jelenre és a jövőre koncentrál. „Megértésre, toleranciára és empátiára van szükségünk. A centenáriumhoz közeledve nem szabad provokálnunk a románságot, hanem a jövőépítés útjára kell lépnünk” – hívta fel a figyelmet Tőkés László, aki a párbeszéd fontosságát hangsúlyozva rámutatott arra is, hogy jelenleg Romániában és Erdélyben párhuzamos román és magyar monológok zajlanak. „Meg kell tanulnunk a közös erdélyi dialektust, mert ez az egyedüli lehetőségünk a jövő építésére” – jelentette ki. Az EP-képviselő úgy vélte: olyan reprezentatív román–magyar dialógusra lenne szükség, amelyben a magyar oldalon a teljes erdélyi magyar társadalom képviselői ott ülnek, és nem a román állam választja ki a tárgyalópartnereit.
A konferencia első felében a meghívott közéleti személyiségek és egyetemi oktatók a közelgő centenáriumi eseményekben rejlő veszélyeket és lehetőségeket elemezték. Moderátorként Sándor Krisztina, az EMNT ügyvezető elnöke rendre szólásra kérte Gabriel Andreescu bukaresti politológus, egyetemi tanárt, Dan Ma?cát, a Szabad Emberek Pártjának elnökét, Szilágyi Zsoltot, az Erdélyi Magyar Néppárt elnökét, volt államfőjelöltet, Hans Hedrichet, a segesvári Neuer Weg Egyesület elnökét, ifj. Szilágyi Ferencet, a Partiumi Autonómiatanács elnökét és Sabin Gherman kolozsvári televíziós szerkesztőt, autonomista erdélyi román politikust.
 A nagyváradi konferencia második része a magyar nyelv üzleti életben való használatát járta körbe. Tiboldi László EMNT-alelnök moderálásával előadást tartott Kántor Zoltán, a Nemzetpolitikai Kutatóintézet igazgatója, Beretka Katinka jogász, egyetemi tanár, Gelu Barna, a Bihar Megyei Vállalkozók Szövetségének elnöki tanácsadója, Pajzos Csaba, a Romániai Magyar Közgazdászok Társaságának Bihar megyei elnöke, valamint Csomortányi István, az Erdélyi Magyar Néppárt Bihar megyei szervezetének elnöke – közölte az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács sajtóirodája.

Kérjük felhasználóinkat, hogy a Külhoni Magyar Sajtószolgálat anyagait minden esetben KMS jelzéssel használják fel.
Az MTVA szó szerint, minden változtatás nélkül továbbítja a KMS-be beadott közleményeket, a szövegekért minden esetben a közleményben jelzett közlő a felelős.
(c) Copyright MTVA