A Külhoni Magyar Sajtószolgálatról

A Külhoni Magyar Sajtószolgálat (KMS) a külhoni magyarság politikai, társadalmi, egyházi, kulturális és civil szervezeteinek közleményeit, állásfoglalásait adja közre. A szó szerint továbbított szövegekért minden esetben a közlő a felelős.

A KMS a Médiszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) által létrehozott és működtetett olyan térítésmentes közzétételi támogatási forma, amelynek célja, hogy a külhoni, magyar nyelvű, magyar nemzettudatot erősítő, a magyar kulturális örökséget védő szervezetek a tevékenységükkel, illetve a tevékenységük céljával összhangban álló közérdekű közleményeiket rövid időn belül nyilvánosságra hozzák.

A sajtószolgálat az MTVA Kós Károly Kollégiumának szellemi védnöksége alatt, az MTVA gyártásában készül el annak érdekében, hogy megteremtse a magyarság közös információs terét, amelyben a külhoni magyarok életét meghatározó és formáló szervezetek a saját, általánosabb érdeklődésre számot tartó közleményeiket, híreiket, állásfoglalásaikat, megoszthatják a világ magyarságával – az anyaországi, a Kárpát-medencei és a diaszpórában élő magyarokkal egyaránt. A KMS partnereinek kiemelkedő hírértékű közleményei a közmédia hírkiadásában is megjelennek a különböző hírügynökségi, rádiós, televíziós és online hírplatformokon feldolgozott hírek formájában.

A KMS-beadói jogosultságot az MTVA az internetes felület használatához szükséges jelszó átadásával igazolja vissza. A jelszó visszavonásáig érvényes.


Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége
A politikai akarat és a pénz is megvan a kollégium építéséhez
MÁÉRT - 2017. november 23., csütörtök 12:54

Jankovics Róbertnek, magyarságunk parlamenti képviselőjének a megválasztása óta az oktatás prioritást élvez, így az eszéki magyar oktatási központ kollégiumának a megépítése is. A múlt héten személyesen adta át Blaženka Divjak oktatási miniszternek a diákotthon építési engedélyeit. Az építkezés az oktatási minisztérium közbeszerzési eljárását követően kezdődhet meg. A 2018-as állami költségvetésben 5 millió kúna, a 2019-esben pedig 3 millió kúna áll rendelkezésre e célra.
 
Tizennyolc évvel ezelőtt nyílt meg a horvátországi magyarság legfontosabb intézménye, a Horvátországi Magyar Oktatási és Művelődési Központ (HMOMK). Sajnálatos tény, hogy e nem kevés esztendő alatt nem épült meg a teljes körű működéséhez elengedhetetlen kollégium. Mindvégig a pénz, illetve a politikai akarat hiányzott.
Jankovics Róbert, magyarságunk parlamenti képviselője már pár hónappal a megválasztása után a programjában tett ígéreteknek megfelelően elérte azt, hogy megkezdődjenek a tárgyalások az illetékes minisztériumban a diákotthon-építés ügyében. Így a terv bekerült az idén tavasszal ülésező magyar-horvát kisebbségi vegyes bizottság jegyzőkönyvébe is, valamint a horvát kormány augusztusi ülésén elfogadott, a nemzeti kisebbségekre vonatkozó operatív programba is.
Andócsi János, HMOMK igazgatója azt mondja, hogy a fogyatkozó gyereklétszám megállításához nagyon fontos a kollégium megépítése.
- Intézményünket a szórványmagyarság körében is megismertettük, és igény is van irányukból, ehhez viszont elengedhetetlen a diákotthon. A kollégium nemcsak a diákok szállásaként szolgálna, hanem különböző nemzettudat-erősítő foglalkozásoknak is helyet adna – mondja Andócsi János, aki hozzátette azt is, hogy sikerült minden szükséges dokumentumot, engedélyt beszerezni az építéshez, amit múlt héten átadott Jankovics Róbert parlamenti képviselőnknek, aki a „kollégium-ügy” minden mozzanatát ismeri, és személyesen adta át a dokumentációt Blaženka Divjak oktatási miniszternek.
Jankovics Róbert elmondta, az eszéki HMOM Központ az egyetlen olyan iskola Horvátországban, amelyben magyar nyelvű középfokú oktatás folyik, ezért számára különösen fontos ennek az intézménynek a működése.
- Blaženka Divjak miniszter asszonnyal már több ízben is tárgyaltam, nagyon jó az együttműködésünk, így a kollégium ügyében is derűlátó vagyok. A dokumentáció átvételét követően a minisztérium kiírja a közbeszerzési pályázatot, és az eljárás lefolytatása után hamarosan az építkezés is elkezdődhet. Az állami költségvetésben erre a célra már a támogatás is megvan, a 2018-as évre 5 milliót, a 2019-esre pedig 3 millió kúnát szavaztunk meg – mondja Jankovics Róbert, akinek egy év alatt sikerült elérnie azt, amit elődei 18 éven keresztül nem tudtak vagy nem akartak megtenni.

Kérjük felhasználóinkat, hogy a Külhoni Magyar Sajtószolgálat anyagait minden esetben KMS jelzéssel használják fel.
Az MTVA szó szerint, minden változtatás nélkül továbbítja a KMS-be beadott közleményeket, a szövegekért minden esetben a közleményben jelzett közlő a felelős.
(c) Copyright MTVA