A Külhoni Magyar Sajtószolgálatról

A Külhoni Magyar Sajtószolgálat (KMS) a külhoni magyarság politikai, társadalmi, egyházi, kulturális és civil szervezeteinek közleményeit, állásfoglalásait adja közre. A szó szerint továbbított szövegekért minden esetben a közlő a felelős.

A KMS a Médiszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) által létrehozott és működtetett olyan térítésmentes közzétételi támogatási forma, amelynek célja, hogy a külhoni, magyar nyelvű, magyar nemzettudatot erősítő, a magyar kulturális örökséget védő szervezetek a tevékenységükkel, illetve a tevékenységük céljával összhangban álló közérdekű közleményeiket rövid időn belül nyilvánosságra hozzák.

A sajtószolgálat az MTVA Kós Károly Kollégiumának szellemi védnöksége alatt, az MTVA gyártásában készül el annak érdekében, hogy megteremtse a magyarság közös információs terét, amelyben a külhoni magyarok életét meghatározó és formáló szervezetek a saját, általánosabb érdeklődésre számot tartó közleményeiket, híreiket, állásfoglalásaikat, megoszthatják a világ magyarságával – az anyaországi, a Kárpát-medencei és a diaszpórában élő magyarokkal egyaránt. A KMS partnereinek kiemelkedő hírértékű közleményei a közmédia hírkiadásában is megjelennek a különböző hírügynökségi, rádiós, televíziós és online hírplatformokon feldolgozott hírek formájában.

A KMS-beadói jogosultságot az MTVA az internetes felület használatához szükséges jelszó átadásával igazolja vissza. A jelszó visszavonásáig érvényes.


Romániai Magyar Demokrata Szövetség
Sógor Csaba: A Minority Safepack célja a tagállamok számára kötelező kisebbségvédelmi szabályok kialakítása
MÁÉRT - 2018. február 13., kedd 14:01

A nemzeti kisebbségek helyzete Sógor Csaba szerint azért nem kap kellő figyelmet az európai politikában, mert a legtöbb nyugat-európai országban valamilyen módon rendezték a nemzeti kisebbségek és a többség viszonyát: működő konfliktuskezelési mechanizmusok vannak, adott esetben autonómiák különböző formáival biztosítják a kisebbségek önazonosságának megőrzését.
 
Erről az RMDSZ-es európai parlamenti képviselő február 12-én Zilahon beszélt, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) helyi szervezetének és Lakóné Hegyi Éva alelnök meghívására. Sógor Csaba Kisebbségvédelem az Európai Unióban c. előadásában elmondta: sajnos számos olyan tagállamot is találunk, ahol a kisebbség és többség közti közmegegyezés nem történt meg, nincsenek a párbeszédhez szükséges intézmények sem, ezért a felmerülő kérdéseket a nemzeti kisebbségek nem tudják rendezett formában megvitatni az illető állam hatóságaival. „Romániában is megtapasztaljuk, hogy ezek hiányából fakad a folyamatos feszültség és a kölcsönös bizalmatlanság” – mondta. Sógor Csaba szerint a Minority SafePack éppen annak lehet nagyon jó eszköze, hogy Európában elinduljon egy vita a nemzeti kisebbségek nagyon változatos, ám sok szempontból közös problémáiról.
 
„Az Európai Bizottság – a Bíróságon elvesztett pár után - belátta, hogy szükséges beszélni a nemzeti kisebbségek kérdéséről. Itt az ideje, hogy az európai politikai pártcsaládok, majd a kérdéstől ódzkodó tagállamok is hasonlóan cselekedjenek” – fejtette ki a képviselő, aki köszönetet mondott a zilahiaknak az aláírásgyűjtésben való aktív részvételükért és arra biztatott mindenkit, hogy más uniós tagállamban élő barátaikat, rokonaikat, ismerőseiket is aláírásra és a nemzeti kisebbségek ügyének támogatására bátorítsanak.
 
Az erdélyi képviselő elvitte Zilahra az Európai Parlamentben korábban már népszerűsített, azóta pedig több országban is bemutatott, a magyar szecessziós építészetről szóló kiállítást is. „Idén az Európai Bizottság meghirdette a kulturális örökség európai évét, illetve Romániában centenáriumi év van. Ezek a rendezvénysorozatok jó keretet nyújtanak arra, hogy a jogsérelmeink elmondása mellett továbbra is beszéljünk közösségünk értékeiről itthon és Európában egyaránt. Ez a kiállítás az épített örökségünk egy szegletéről nyújt átfogó képet és arra emlékeztet, hogy ezek megőrzése közös feladatunk és felelősségünk” - mondta az EP-képviselő.

Kérjük felhasználóinkat, hogy a Külhoni Magyar Sajtószolgálat anyagait minden esetben KMS jelzéssel használják fel.
Az MTVA szó szerint, minden változtatás nélkül továbbítja a KMS-be beadott közleményeket, a szövegekért minden esetben a közleményben jelzett közlő a felelős.
(c) Copyright MTVA