A Külhoni Magyar Sajtószolgálatról

A Külhoni Magyar Sajtószolgálat (KMS) a külhoni magyarság politikai, társadalmi, egyházi, kulturális és civil szervezeteinek közleményeit, állásfoglalásait adja közre. A szó szerint továbbított szövegekért minden esetben a közlő a felelős.

A KMS a Médiszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) által létrehozott és működtetett olyan térítésmentes közzétételi támogatási forma, amelynek célja, hogy a külhoni, magyar nyelvű, magyar nemzettudatot erősítő, a magyar kulturális örökséget védő szervezetek a tevékenységükkel, illetve a tevékenységük céljával összhangban álló közérdekű közleményeiket rövid időn belül nyilvánosságra hozzák.

A sajtószolgálat az MTVA Kós Károly Kollégiumának szellemi védnöksége alatt, az MTVA gyártásában készül el annak érdekében, hogy megteremtse a magyarság közös információs terét, amelyben a külhoni magyarok életét meghatározó és formáló szervezetek a saját, általánosabb érdeklődésre számot tartó közleményeiket, híreiket, állásfoglalásaikat, megoszthatják a világ magyarságával – az anyaországi, a Kárpát-medencei és a diaszpórában élő magyarokkal egyaránt. A KMS partnereinek kiemelkedő hírértékű közleményei a közmédia hírkiadásában is megjelennek a különböző hírügynökségi, rádiós, televíziós és online hírplatformokon feldolgozott hírek formájában.

A KMS-beadói jogosultságot az MTVA az internetes felület használatához szükséges jelszó átadásával igazolja vissza. A jelszó visszavonásáig érvényes.


Romániai Magyar Demokrata Szövetség
Lezárult az RMDSZ tankönyvíró pályázata: 44 pályamunkából 40 teljesítette az elvárásokat
MÁÉRT - 2018. március 12., hétfő 15:28

44 pályamunka érkezett az RMDSZ januárban meghirdetett tankönyvíró pályázatára. Ebből 40 teljesítette az elvárásokat – adja hírül a Szövetség hétfői közleménye.
Magyari Tivadar oktatásért felelős ügyvezető alelnök rámutatott: a kiírás célja olyan pedagógusok támogatása volt, akik korábban tankönyveket terveztek, írtak és szerkesztettek, vagy éppen kialakították az illusztrációkkal kapcsolatos koncepciót. Azt követően, hogy a tankönyvek ügyét az új jogszabályok szerint egy állami kiadónak kellett átvennie, megfelelő támogatás nélkül maradtak a korábban munkához látott szerzők és illusztrátorok. Ezért indította el a Szövetség tankönyv írói pályázatát – részletezte az RMDSZ oktatásért felelős ügyvezető alelnöke.
A Szövetség prioritásként kezeli a magyar oktatás ügyét – a tankönyvírók ösztönzése azért volt fontos, hogy versenyképes tankönyvekből tanulhassanak a magyar diákok. A kiírás elsőtől egészen ötödik osztályig olyan a tankönyvek megszerkesztését ösztönözte, amelyek sajátosan a magyar oktatásban tanított tantárgyakhoz kapcsolódnak. Ilyen például a magyar nyelv és irodalom, a magyarság történelme, zene és hasonlók. A tantárgyreform a következő tanévtől a hatodik osztályt is eléri, így jövőtől már nemcsak a sajátos tantárgyak tankönyveit támogatja a Szövetség pályázata, minden más tárgy tankönyvét is.
Bár egyes tantárgyakra nem érkezett pályázat, a benyújtott tervezetek lefedik elsőtől hatodik osztályig a tárgyak nagy részét: magyar anyanyelvi kommunikáció, román nyelv és kommunikáció elemi oktatásban, zenei nevelés, zene és mozgás, római katolikus vallás, unitárius vallás, fizika, magyar kisebbség története, társadalmi nevelés, román nyelv és irodalom.
A pályamunkákon mintegy 196 személy dolgozott összesen, nagyrészük pedagógus: szerzők, illusztrátorok, technikai szerkesztők. Egy tankönyv esetében a maximális pályázati keret 7000 lej volt. A szerzők véglegesítik ezeket a tankönyveket és a jogszabály értelmében tovább pályáznak a minisztériumi kiírásra.

Kérjük felhasználóinkat, hogy a Külhoni Magyar Sajtószolgálat anyagait minden esetben KMS jelzéssel használják fel.
Az MTVA szó szerint, minden változtatás nélkül továbbítja a KMS-be beadott közleményeket, a szövegekért minden esetben a közleményben jelzett közlő a felelős.
(c) Copyright MTVA