A Külhoni Magyar Sajtószolgálatról

A Külhoni Magyar Sajtószolgálat (KMS) a külhoni magyarság politikai, társadalmi, egyházi, kulturális és civil szervezeteinek közleményeit, állásfoglalásait adja közre. A szó szerint továbbított szövegekért minden esetben a közlő a felelős.

A KMS a Médiszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) által létrehozott és működtetett olyan térítésmentes közzétételi támogatási forma, amelynek célja, hogy a külhoni, magyar nyelvű, magyar nemzettudatot erősítő, a magyar kulturális örökséget védő szervezetek a tevékenységükkel, illetve a tevékenységük céljával összhangban álló közérdekű közleményeiket rövid időn belül nyilvánosságra hozzák.

A sajtószolgálat az MTVA Kós Károly Kollégiumának szellemi védnöksége alatt, az MTVA gyártásában készül el annak érdekében, hogy megteremtse a magyarság közös információs terét, amelyben a külhoni magyarok életét meghatározó és formáló szervezetek a saját, általánosabb érdeklődésre számot tartó közleményeiket, híreiket, állásfoglalásaikat, megoszthatják a világ magyarságával – az anyaországi, a Kárpát-medencei és a diaszpórában élő magyarokkal egyaránt. A KMS partnereinek kiemelkedő hírértékű közleményei a közmédia hírkiadásában is megjelennek a különböző hírügynökségi, rádiós, televíziós és online hírplatformokon feldolgozott hírek formájában.

A KMS-beadói jogosultságot az MTVA az internetes felület használatához szükséges jelszó átadásával igazolja vissza. A jelszó visszavonásáig érvényes.


Romániai Magyar Demokrata Szövetség
Az ET kisebbségvédelmi gyakorlatát az EU-nak is át kell vennie –A bálványosi ET-fórumról tájékoztatta Winkler Gyula az EP-képviselőket
MÁÉRT - 2018. június 12., kedd 14:50

A hatékonyabb kisebbségvédelem érdekében szorosabbra kell fűzni az Európa Tanács és az Európai Unió közötti kapcsolatot, mondta Winkler Gyula hétfő este az Európai Parlament plénuma előtt, ahol a ET Önkormányzati Kongresszusának bálványosi konferenciájáról tájékoztatta az EP-képviselőket.
Az Európai Parlament a héten Strasbourgban ülésezik, Winkler Gyula a plenáris ülés megnyitóját követő egyperces felszólalások során beszélt az önkormányzati többnyelvűségről szóló bálványosi konferenciáról, hangsúlyozva, hogy több mint egy évtizeddel az uniós csatlakozást követően nemcsak romlott a romániai magyarság helyzete, hanem érezhetően felerősödött a magyarellenesség. Az RMDSZ EP-képviselője kiemelte, azt szeretnék elérni, hogy az ET kisebbségvédelmi gyakorlata kerüljön be az EU joganyagába, ezért a két szervezet között sokkal szorosabb együttműködést szorgalmaznak.
„Az Európa Tanács 47 országának önkormányzati képviselői üléseztek a Székelyföldön, az RMDSZ meghívására. Megállapítottuk, hogy szorosabbra kell fűznünk az ET és az Európai Unió közötti kapcsolatot, ugyanis azt látjuk, hogy az EU nem vállalja fel a nemzeti kisebbségek jogaira vonatkozó ET standardokat. Annak ellenére, hogy számtalanszor felvetettük az Európai Parlamentben, a Koppenhágai dilemmát nem sikerült feloldani. Az EU csatlakozás feltétele, hogy a tagjelölt államok biztosítsák az őshonos kisebbségek védelmét, de a csatlakozást követően ez a kötelezettség megszűnik. A mi esetünkben ez azt eredményezte, hogy tizenegy évvel az uniós csatlakozást követően romlott a romániai magyarság helyzete, gyakoribbak a jogtiprások, felerősödött a magyarellenesség" – magyarázta Winkler Gyula.
Mint ismeretes, május 30-31, között az Európa Tanács Helyi és Regionális Önkormányzatok Kongresszusának önkormányzati szakbizottsága tartott kihelyezett ülést és nemzetközi konferenciát a Kovászna megyei Bálványosfürdőn. A szakbizottság döntése értelmében a testület jelentés készít a helyi és regionális önkormányzatok nyelvhasználatáról. Ez volt egyébként a témája a kihelyezett ülést követő nemzetközi konferenciának is, amelyen számos európai jó példát is bemutattak a kisebbségi nyelvhasználatra, arra fektetve a hangsúlyt, hogy a nyelvhasználat a demokrácia fontos eszköze.

Kérjük felhasználóinkat, hogy a Külhoni Magyar Sajtószolgálat anyagait minden esetben KMS jelzéssel használják fel.
Az MTVA szó szerint, minden változtatás nélkül továbbítja a KMS-be beadott közleményeket, a szövegekért minden esetben a közleményben jelzett közlő a felelős.
(c) Copyright MTVA