A Külhoni Magyar Sajtószolgálatról

A Külhoni Magyar Sajtószolgálat (KMS) a külhoni magyarság politikai, társadalmi, egyházi, kulturális és civil szervezeteinek közleményeit, állásfoglalásait adja közre. A szó szerint továbbított szövegekért minden esetben a közlő a felelős.

A KMS a Médiszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) által létrehozott és működtetett olyan térítésmentes közzétételi támogatási forma, amelynek célja, hogy a külhoni, magyar nyelvű, magyar nemzettudatot erősítő, a magyar kulturális örökséget védő szervezetek a tevékenységükkel, illetve a tevékenységük céljával összhangban álló közérdekű közleményeiket rövid időn belül nyilvánosságra hozzák.

A sajtószolgálat az MTVA Kós Károly Kollégiumának szellemi védnöksége alatt, az MTVA gyártásában készül el annak érdekében, hogy megteremtse a magyarság közös információs terét, amelyben a külhoni magyarok életét meghatározó és formáló szervezetek a saját, általánosabb érdeklődésre számot tartó közleményeiket, híreiket, állásfoglalásaikat, megoszthatják a világ magyarságával – az anyaországi, a Kárpát-medencei és a diaszpórában élő magyarokkal egyaránt. A KMS partnereinek kiemelkedő hírértékű közleményei a közmédia hírkiadásában is megjelennek a különböző hírügynökségi, rádiós, televíziós és online hírplatformokon feldolgozott hírek formájában.

A KMS-beadói jogosultságot az MTVA az internetes felület használatához szükséges jelszó átadásával igazolja vissza. A jelszó visszavonásáig érvényes.


Romániai Magyar Demokrata Szövetség
MIÉRT: a magyar tanítóknak fel kell majd esküdni az ortodox egyházra is?
MÁÉRT - 2018. szeptember 20., csütörtök 10:47

Megalázó a tanítók számára és kérdéseket vet fel a MIÉRT szerint az a rendeletmódosítás, amely értelmében csak felsőfokú tanulmányokkal rendelkező szaktanárok taníthatnak román nyelvet és irodalmat a kisebbségi elemi iskolákban.
A tanévkezdés előtt alig tíz nappal történt módosítás tulajdonképpen megkérdőjelezi a tanítók szaktudását, és ezt éppen egy olyan helyzetben teszi, amikor az ország oktatási rendszere számos súlyos problémával küzd – mondta el Tőtős Áron, a Magyar Ifjúsági Értekezlet oktatásért és kutatásért felelős alelnöke."A MIÉRT által a tanügyminiszternek elküldött beadvány azt kifogásolja, hogy a felelőtlen, váratlan és megalapozatlan döntés bárminemű közvita vagy szakmai testületekkel való egyeztetés nélkül történt meg" – tette hozzá Tőtős.
Ugyanakkor ez a döntés nemcsak a szaktudást kérdőjelezi meg, hanem megbélyegző és bizalmatlanságot is jelez a kisebbségekkel szemben. Éppen ezért felmerül a kérdés, hogy a felsőfokú tanulmányok megkövetelése mellé a Román Ortodox Egyházhoz csatlakozás, esetleg a PSD-párttagkönyv a jövőben elvárás lesz-e, vagy inkább figyelembe veszik a nemzeti kisebbségek elvárásait és szükségleteit?
Ahogyan az a MIÉRT 2018 és 2022 között érvényes politikai programjában is szerepel, a romániai magyar közösség számára a román nyelv ismerete elengedhetetlen, ezért a szervezet fontosnak tartja, hogy minden romániai fiatal ismerje a román nyelvet, ami a versenyképesség egyik alapfeltétele. Ehhez megfelelő feltételekre van szükség, így arra is: a román nyelvet tanítók tudjanak kommunikálni a diákokkal az órákon.

Kérjük felhasználóinkat, hogy a Külhoni Magyar Sajtószolgálat anyagait minden esetben KMS jelzéssel használják fel.
Az MTVA szó szerint, minden változtatás nélkül továbbítja a KMS-be beadott közleményeket, a szövegekért minden esetben a közleményben jelzett közlő a felelős.
(c) Copyright MTVA