A Külhoni Magyar Sajtószolgálatról

A Külhoni Magyar Sajtószolgálat (KMS) a külhoni magyarság politikai, társadalmi, egyházi, kulturális és civil szervezeteinek közleményeit, állásfoglalásait adja közre. A szó szerint továbbított szövegekért minden esetben a közlő a felelős.

A KMS a Médiszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) által létrehozott és működtetett olyan térítésmentes közzétételi támogatási forma, amelynek célja, hogy a külhoni, magyar nyelvű, magyar nemzettudatot erősítő, a magyar kulturális örökséget védő szervezetek a tevékenységükkel, illetve a tevékenységük céljával összhangban álló közérdekű közleményeiket rövid időn belül nyilvánosságra hozzák.

A sajtószolgálat az MTVA Kós Károly Kollégiumának szellemi védnöksége alatt, az MTVA gyártásában készül el annak érdekében, hogy megteremtse a magyarság közös információs terét, amelyben a külhoni magyarok életét meghatározó és formáló szervezetek a saját, általánosabb érdeklődésre számot tartó közleményeiket, híreiket, állásfoglalásaikat, megoszthatják a világ magyarságával – az anyaországi, a Kárpát-medencei és a diaszpórában élő magyarokkal egyaránt. A KMS partnereinek kiemelkedő hírértékű közleményei a közmédia hírkiadásában is megjelennek a különböző hírügynökségi, rádiós, televíziós és online hírplatformokon feldolgozott hírek formájában.

A KMS-beadói jogosultságot az MTVA az internetes felület használatához szükséges jelszó átadásával igazolja vissza. A jelszó visszavonásáig érvényes.


Romániai Magyar Demokrata Szövetség
RMDSZ javaslatra ezután üzenetküldő rendszerrel bátorítják a véradást
MÁÉRT - 2019. március 21., csütörtök 09:37

A szövetségkezdeményezésre ezután telefonos üzenetben köszönik meg a véradóknak, amikor segítettek egy betegen, és ugyancsak sms-ben jeleznék, ha egy megyében a véradó-központban további önkéntes vérdonorokra van szükség. A tervezetről szerdán, március 6-án szavazott döntéshozó fórumként a képviselőház plénuma.
Dr. Vass Levente, az RMDSZ Maros megyei parlamenti képviselője a törvénykezdeményezés ötletgazdája és kidolgozója elmondta, azért volt szükség egy ilyen törvénymódosításra, mert kiemelten fontos, hogy megfelelő mennyiségű vérkészítmény előállításával minden beteg megkapja a megfelelő vércsoportot, ezáltal csökkentve a transzfúzió szövődményeit és elősegítve a pácines gyógyulását. A Maros megyei törvényhozó az elfogadott jogszabályról kifejtette, kezdeményezőként arra számít, hogy ezáltal többen fognak majd rendszeresen vért adni. Megerősödik a közösségi felelősségvállalás és szolidaritás.  „Az a célunk, hogy elsősorban a rendszeresen véradók számát növeljük, hiszen egyes vérkészítmények felhasználhatósági időtartama kevesebb, mint 5-7 nap, ami az állomány állandó frissítését teszi szükségessé. A rendszer megerősítése kulcsszerepet játszhat egy-egy nagyobb baleset alkalmával is, amikor irányítani és serkenteni lehet és kell a véradást” –taglalta a képviselő. Hozzátette: a véradási készség Európa-szerte csökkenőben van, azonban a kontinens többi országával ellentétben, ahol a vérkészítmények megfelelő számú előállításával és azoknak az optimális használatával a véradások számának csökkenése nem okozott ellátási gondot, Romániában ennek ellenkezője történik, itt is csökken a véradási kedv, de növekszik a vérigény.
A törvény a Hivatalos Közlönyben történő megjelenését követően 2020 januárjától lép érvénybe.

Kérjük felhasználóinkat, hogy a Külhoni Magyar Sajtószolgálat anyagait minden esetben KMS jelzéssel használják fel.
Az MTVA szó szerint, minden változtatás nélkül továbbítja a KMS-be beadott közleményeket, a szövegekért minden esetben a közleményben jelzett közlő a felelős.
(c) Copyright MTVA