A Külhoni Magyar Sajtószolgálatról

A Külhoni Magyar Sajtószolgálat (KMS) a külhoni magyarság politikai, társadalmi, egyházi, kulturális és civil szervezeteinek közleményeit, állásfoglalásait adja közre. A szó szerint továbbított szövegekért minden esetben a közlő a felelős.

A KMS a Médiszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) által létrehozott és működtetett olyan térítésmentes közzétételi támogatási forma, amelynek célja, hogy a külhoni, magyar nyelvű, magyar nemzettudatot erősítő, a magyar kulturális örökséget védő szervezetek a tevékenységükkel, illetve a tevékenységük céljával összhangban álló közérdekű közleményeiket rövid időn belül nyilvánosságra hozzák.

A sajtószolgálat az MTVA Kós Károly Kollégiumának szellemi védnöksége alatt, az MTVA gyártásában készül el annak érdekében, hogy megteremtse a magyarság közös információs terét, amelyben a külhoni magyarok életét meghatározó és formáló szervezetek a saját, általánosabb érdeklődésre számot tartó közleményeiket, híreiket, állásfoglalásaikat, megoszthatják a világ magyarságával – az anyaországi, a Kárpát-medencei és a diaszpórában élő magyarokkal egyaránt. A KMS partnereinek kiemelkedő hírértékű közleményei a közmédia hírkiadásában is megjelennek a különböző hírügynökségi, rádiós, televíziós és online hírplatformokon feldolgozott hírek formájában.

A KMS-beadói jogosultságot az MTVA az internetes felület használatához szükséges jelszó átadásával igazolja vissza. A jelszó visszavonásáig érvényes.


Romániai Magyar Demokrata Szövetség
Jövő szombaton mutatják be a Magyarok Romániában befejező részét
MÁÉRT - 2020. április 9., csütörtök 16:00

Április 18-án debütál a Magyarok Romániában – 100 év történelem dokumentumfilm-sorozat nyolcadik és egyben utolsó epizódja. A sorozat a trianoni békeszerződéstől napjainkig mutatja be az erdélyi magyarság kisebbségi létének történetét. A befejező rész az 1989-es rendszerváltás utáni korszakra fókuszál.
A Ceau?escu-diktatúra bukása után a magyar nyelvű oktatásért, az államosított javak visszaszolgáltatásáért, az anyanyelvhasználatért, az autonómiáért folyó küzdelmek bebizonyították, hogy a romániai államépítés szempontjából „a magyar kérdés” továbbra is állambiztonsági kérdés maradt.  A demokráciában sem egyértelmű, hogy milyen jogok illetik meg a kisebbségeket. Hogyan lehet ebből kilépni, milyen lehetséges utak rajzolódnak ki az erdélyi magyarság számára? – erre válaszolnak a szakemberek a dokumentumfilm-sorozat utolsó részében.
Az Iskola Alapítvány megbízásából és Bárdi Nándor történész szakmai irányítása alatt mintegy 90 történésszel és szakemberrel készült nagyszabású interjúkból rajzolódik ki az a freskó, amely bemutatja az erdélyi magyarság történelmének utóbbi száz évét. A 200 órányi filmezett nyersanyag, a romániai és magyarországi film- és fotóarchívumok szalagtárából összegyűjtött illusztrációk segítségével, a készítők két éves munkájának eredményeként a sorozat átfogó képet nyújt az eltelt száz évről.
„A Magyarok Romániában egyedülálló, hiszen sosem készült még ennyire átfogó és részletes dokumentumfilm az erdélyi magyar kisebbség elmúlt 100 évéről – ráadásul a történteket objektíven és hitelesen bemutatva a nézők számára. Fontos megemlíteni, hogy magyarok és románok egyaránt közreműködtek a Magyarok Romániában létrehozásában” – hangsúlyozta Nagy Zoltán, az Iskola Alapítvány elnöke. „Köszönöm mindazoknak, akik hozzájárultak a filmsorozathoz! Külön köszönet illeti Bárdi Nándort, a sorozat szakmai irányítóját és Vig Emesét, a dokumentumfilm-sorozat rendezőjét, hiszen kitartó munkájuk nélkül ez nem valósult volna meg” – tette hozzá az alapítvány elnök.
Az első hét epizód ismétlésre kerül az Erdélyi Magyar Televízióban és az 1000 év Erdélyben, 100 év Romániában  április 11. és 17. között, minden este 22 órától. A sorozat befejező része április 18-án, szombaton kerül bemutatásra, szintén 22 órai kezdéssel az Erdélyi Magyar Televízióban és az 1000 év Erdélyben, 100 év Romániában . További részletek a .
Ugyanakkor az első hét rész bárki számára ingyenesen elérhető a  és az 1000 év Erdélyben, 100 év Romániában  és  is.
A Magyarok Romániában – 100 év történelem az RMDSZ kezdeményezésére, az Iskola Alapítvány 1000 év Erdélyben, 100 év Romániában c. projektje keretében valósulhatott meg, a Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatásával.

Kérjük felhasználóinkat, hogy a Külhoni Magyar Sajtószolgálat anyagait minden esetben KMS jelzéssel használják fel.
Az MTVA szó szerint, minden változtatás nélkül továbbítja a KMS-be beadott közleményeket, a szövegekért minden esetben a közleményben jelzett közlő a felelős.
(c) Copyright MTVA