A Külhoni Magyar Sajtószolgálatról

A Külhoni Magyar Sajtószolgálat (KMS) a külhoni magyarság politikai, társadalmi, egyházi, kulturális és civil szervezeteinek közleményeit, állásfoglalásait adja közre. A szó szerint továbbított szövegekért minden esetben a közlő a felelős.

A KMS a Médiszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) által létrehozott és működtetett olyan térítésmentes közzétételi támogatási forma, amelynek célja, hogy a külhoni, magyar nyelvű, magyar nemzettudatot erősítő, a magyar kulturális örökséget védő szervezetek a tevékenységükkel, illetve a tevékenységük céljával összhangban álló közérdekű közleményeiket rövid időn belül nyilvánosságra hozzák.

A sajtószolgálat az MTVA Kós Károly Kollégiumának szellemi védnöksége alatt, az MTVA gyártásában készül el annak érdekében, hogy megteremtse a magyarság közös információs terét, amelyben a külhoni magyarok életét meghatározó és formáló szervezetek a saját, általánosabb érdeklődésre számot tartó közleményeiket, híreiket, állásfoglalásaikat, megoszthatják a világ magyarságával – az anyaországi, a Kárpát-medencei és a diaszpórában élő magyarokkal egyaránt. A KMS partnereinek kiemelkedő hírértékű közleményei a közmédia hírkiadásában is megjelennek a különböző hírügynökségi, rádiós, televíziós és online hírplatformokon feldolgozott hírek formájában.

A KMS-beadói jogosultságot az MTVA az internetes felület használatához szükséges jelszó átadásával igazolja vissza. A jelszó visszavonásáig érvényes.


Kincses Kolozsvár Egyesület
Sírhelyet avattak szombaton a Házsongárdi séta keretében
Nemzeti jelentőségű intézmények - 2014. augusztus 23., szombat 13:50

A hozzátartozók és a Házsongárdi séta román és magyar résztvevőinek jelenlétében avatták fel szombat délelőtt dr. Octavian C. Buracu (1932–1995) geológus felújított sírját. De ki is volt pontosan Buracu és miért éppen a Kolozsvári Magyar Napok keretében emlékeztek meg róla?

Az ismert polgárjogi harcos, az Interetnikus Párbeszéd Egyesület alapítója, a magyar-román barátság elkötelezett híve volt.

Hitt abban, hogy az értékek, jogok, kötelezettségek egyenlősége és védelme etnikai eredettől, nemtől, nyelvtől vagy vallástól függetlenül csakis együtt sikerülhet Erdélyben. Ezt hangsúlyozták az avatón felszólaló politikusok is: Magdó János leköszönő kolozsvári főkonzul, Páva Zsolt, Pécs polgármestere és Horváth Anna, Kolozsvár alpolgármestere. Elhangzott: ő volt az, aki kolozsvári részről kézjegyével látta el a Pécs és a kincses város közötti testvérvárosi kapcsolat kialakításáról szóló hivatalos dokumentumot. Bár Drobeta-Turnu Severinen született, Kolozsvárt a rajongásig szerette multikulturális jellege miatt. A forradalom után ő volt Kolozs megye első prefektusa, aki kezdeményezte Kolozsvár magyarjainak egyéni és kollektív jogainak gyakorlatba ültetését. Többször tiltakozott Gheorghe Funar sovén megnyilvánulásai ellen.

1995-ben hunyt el, sírját azonban rendszeresen megrongálták. Hát, ezért volt szükség az új emlékhely elkészítésére. És mikor máskor lett volna jobb alkalom a felavatására, mint a „hidakat építő” és „falakat bontó” Kolozsvári Magyar Napokon?

Kérjük felhasználóinkat, hogy a Külhoni Magyar Sajtószolgálat anyagait minden esetben KMS jelzéssel használják fel.
Az MTVA szó szerint, minden változtatás nélkül továbbítja a KMS-be beadott közleményeket, a szövegekért minden esetben a közleményben jelzett közlő a felelős.
(c) Copyright MTVA