Magyar Unitárius Egyház
Az Unitárius Püspökség történelmi arcképeit dolgozza fel a Nemzeti Portrétár
Külhoni magyar egyházi szervezetek - 2014. július 15., kedd 08:53

2014. július 14-17. között kutatók dolgozzák fel Kolozsváron a Magyar Unitárius Egyház Püspökségén fellelhető portrékat, hogy az érdekes és egyedülálló történelmi közeg személyei is széles körben ismertté váljanak.

A kutatás kiterjed az

    unitárius portrék leltárba vételére;
    a portrék ábrázoltjainak egyenkénti azonosítására;
    a portrék állapotleírására;
    a képek digitalizálására; és
    a digitális képek hozzáférhetőségének biztosítására a széles nyilvánosság számára.

A kutatás a Magyar Unitárius Egyház Képviselő Tanácsának együttműködésében és aktív támogatásával történik.
„Úgy gondolom, hogy közös érdekünk, hogy minél többen megismerjék az unitárius személyek képeit, és rajtuk keresztül történelmi szerepüket.” – mondta Molnár Lehel, a Magyar Unitárius Egyház kolozsvári főlevéltárosa.
A Nemzeti Portrétár Közhasznú Alapítvány  az alapítása óta eltelt négy évben módszeresen és tematikusan kutatja  fel és azonosítja a magyar nemzet történelmében szerepet játszó  személyek fennmaradt arcképeit, és digitális adatbázisában minden  érdeklődő számára ingyenesen elérhetővé és letölthetővé teszi.

„Sajnos  kevés a nyilvánosan ismert történelmi arckép, ezért úgy gondolom, hogy a  történelmi Magyarország területén fellelhető portrék felkutatásával és  azonosításával mind közművelődési, mind oktatási-kutatási célokat is elő  tudunk segíteni.” – mondta Reicher Péter, a Nemzeti Portrétár  főtitkára. A Nemzeti Portrétár adatbázisában már több mint háromezer   azonosított és katalogizált portré szerepel.
A Nemzeti Portrétár célja, hogy a képek feldolgozásuk után ne csak digitális formában, hanem fizikai megjelenésükben is megtekinthetők legyenek állandó, illetve időszakos történelmi arcképkiállítás formájában az Alapítvány budapesti kiállítótermében (Budapest, Bartók Béla út 21.).

A Nemzeti Portrétár Alapítvány 2010-óta működik, elsődleges célja felkutatni és internetes adatbázisban bárki számára elérhetővé tenni mindazoknak a hölgyeknek és uraknak még fellelhető arcképét, akik életükkel, munkásságukkal részesei voltak a magyar történelemnek. Tevékenységükkel történészek, illusztrátorok, művészettörténészek, családfakutatók, oktatók, és bárki érdeklődő munkáját kívánják támogatni.

Kérjük felhasználóinkat, hogy a Külhoni Magyar Sajtószolgálat anyagait minden esetben KMS jelzéssel használják fel.
Az MTVA szó szerint, minden változtatás nélkül továbbítja a KMS-be beadott közleményeket, a szövegekért minden esetben a közleményben jelzett közlő a felelős.
(c) Copyright MTVA
Forrás: Külhoni Magyar Sajtószolgálat

Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap 2013  © Minden jog fenntartva.