A Külhoni Magyar Sajtószolgálatról

A Külhoni Magyar Sajtószolgálat (KMS) a külhoni magyarság politikai, társadalmi, egyházi, kulturális és civil szervezeteinek közleményeit, állásfoglalásait adja közre. A szó szerint továbbított szövegekért minden esetben a közlő a felelős.

A KMS a Médiszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) által létrehozott és működtetett olyan térítésmentes közzétételi támogatási forma, amelynek célja, hogy a külhoni, magyar nyelvű, magyar nemzettudatot erősítő, a magyar kulturális örökséget védő szervezetek a tevékenységükkel, illetve a tevékenységük céljával összhangban álló közérdekű közleményeiket rövid időn belül nyilvánosságra hozzák.

A sajtószolgálat az MTVA Kós Károly Kollégiumának szellemi védnöksége alatt, az MTVA gyártásában készül el annak érdekében, hogy megteremtse a magyarság közös információs terét, amelyben a külhoni magyarok életét meghatározó és formáló szervezetek a saját, általánosabb érdeklődésre számot tartó közleményeiket, híreiket, állásfoglalásaikat, megoszthatják a világ magyarságával – az anyaországi, a Kárpát-medencei és a diaszpórában élő magyarokkal egyaránt. A KMS partnereinek kiemelkedő hírértékű közleményei a közmédia hírkiadásában is megjelennek a különböző hírügynökségi, rádiós, televíziós és online hírplatformokon feldolgozott hírek formájában.

A KMS-beadói jogosultságot az MTVA az internetes felület használatához szükséges jelszó átadásával igazolja vissza. A jelszó visszavonásáig érvényes.


Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége
Tájékoztató fórum a régió gépipari szektorát érintő nehézségekről és azok áthidalásáról
MÁÉRT - 2017. május 25., csütörtök 13:41

Az eszéki Gazdasági Kamara adott helyet múlt csütörtökön annak a tájékoztató fórumnak, amelyen a régió gépipari szektorát érintő nehézségekről és azok áthidalásáról beszéltek horvátországi és magyarországi szakemberek.
Eszék a 2011-es adatok alapján közel 110 ezer lakosával Horvátország negyedik legnagyobb városa. Szlavónia keleti régiójának gazdasági és kulturális központja, valamint Eszék-Baranya megye közigazgatási központja.
Eszék és Pécs együttműködése több évtizede tart, és az évek során kiterjedt a horvát és magyar Baranya megye térségére is. A két ország határ menti, regionális kapcsolatainak szorosabbra fűzésében jelentős szerepet tölt be az eszéki magyar főkonzulátus és Magyar Nemzeti Kereskedőház (MNKH) Zrt. eszéki irodája is, melynek munkatársai az eszéki Gazdasági Kamarával közösen számos üzleti együttműködés kialakításában vállaltak komoly szerepet. Legutóbb a két régió gépipari szektorát érintő nehézségeket vitatták meg horvát és magyar szakemberek közreműködésével.
Obradović Ena, az eszéki magyar főkonzulátus külgazdasági attaséja, helyettes konzul köszöntötte a fórum résztvevőit, aki elmondta, hogy a két régió közös problémákkal küzd, és hogy közösen ezek a problémák is áthidalhatók, többek között ezt a célt szolgálja ez a fórum is.
Az eseményen részt vett Denis Ambruš, Eszék alpolgármestere is, aki az összefogás, régiós együttműködés jó példájaként ismertette a Pannon-Duna Régió Társulást, amelyet három ország hat városa alakított meg. Magyarországról Baja és Mohács, Horvátországból Eszék és Pélmonostor, Szerbiából pedig Zombor és Apatin. A városok közötti hasonlóság közül kiemelkedik a Duna közelsége, ami az élet szinte valamennyi területén igencsak jól kihasználható adottság, hiszen amellett, hogy Európa legjelentősebb folyóján árut és utasokat lehet szállítani, a turizmus szempontjából is megannyi lehetőséget kínál. Az alpolgármester kifejtette, a régión belüli összefogás mind az egész térség, mind a városok mindegyikének a fejlődését eredményezheti, a peremvidékek felzárkózása pedig közös érdek.
Palizs-Tóth Hajnalka, az MNKH eszéki irodájának vezetője, aki tolmácsként is segítette a két régió szakembereinek a tanácskozását, az iroda tevékenységét ismertetve elmondta, a kereskedőházak célja a határ menti kis- és középvállalkozások segítése, gazdasági partnerek és piaci lehetőségek keresése. Teljes körű szolgáltatásokkal állnak a vállalkozások rendelkezésére. A közös gazdasági térség lehetőségeinek alaposabb kiaknázása érdekében évente több találkozót, gazdasági fórumot is rendeznek. A program folytatásaképpen a résztvevők ismertették Eszék-Baranya megye gépipari helyzetét, többek között bemutatkozott az eszéki egyetem gépipari kara és a Dél-Dunántúli Gépipari Klaszter is, majd a résztvevők kerekasztal-beszélgetés formájában oszthatták meg egymással tapasztalataikat.

Kérjük felhasználóinkat, hogy a Külhoni Magyar Sajtószolgálat anyagait minden esetben KMS jelzéssel használják fel.
Az MTVA szó szerint, minden változtatás nélkül továbbítja a KMS-be beadott közleményeket, a szövegekért minden esetben a közleményben jelzett közlő a felelős.
(c) Copyright MTVA