A Külhoni Magyar Sajtószolgálatról

A Külhoni Magyar Sajtószolgálat (KMS) a külhoni magyarság politikai, társadalmi, egyházi, kulturális és civil szervezeteinek közleményeit, állásfoglalásait adja közre. A szó szerint továbbított szövegekért minden esetben a közlő a felelős.

A KMS a Médiszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) által létrehozott és működtetett olyan térítésmentes közzétételi támogatási forma, amelynek célja, hogy a külhoni, magyar nyelvű, magyar nemzettudatot erősítő, a magyar kulturális örökséget védő szervezetek a tevékenységükkel, illetve a tevékenységük céljával összhangban álló közérdekű közleményeiket rövid időn belül nyilvánosságra hozzák.

A sajtószolgálat az MTVA Kós Károly Kollégiumának szellemi védnöksége alatt, az MTVA gyártásában készül el annak érdekében, hogy megteremtse a magyarság közös információs terét, amelyben a külhoni magyarok életét meghatározó és formáló szervezetek a saját, általánosabb érdeklődésre számot tartó közleményeiket, híreiket, állásfoglalásaikat, megoszthatják a világ magyarságával – az anyaországi, a Kárpát-medencei és a diaszpórában élő magyarokkal egyaránt. A KMS partnereinek kiemelkedő hírértékű közleményei a közmédia hírkiadásában is megjelennek a különböző hírügynökségi, rádiós, televíziós és online hírplatformokon feldolgozott hírek formájában.

A KMS-beadói jogosultságot az MTVA az internetes felület használatához szükséges jelszó átadásával igazolja vissza. A jelszó visszavonásáig érvényes.


Tőkés László EMNT-elnök sajtóirodája
Tőkés László: „Jogi és politikai téren is folytatni kell a küzdelmet az igazságért”
MÁÉRT - 2018. július 13., péntek 11:21

Több százan gyűltek össze június 12-én este Kézdivásárhely főterén, hogy a terrorizmus miatt elítélt Beke István Attila és Szőcs Zoltán bebörtönzése ellen tiltakozzanak. A Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom két tagja mellett kiállók székely és magyar zászlókkal vonultak utcára, a tüntetők háromnyelvű (magyarul, románul és angolul is olvasható), „Szabadságot a politikai foglyoknak!” feliratot tartottak a magasba.
A demonstráción aláírásgyűjtést is tartottak: így tiltakoznak az ártatlan fiatalok elhurcolása, illetve a székelyföldi polgármesterek jogtalan megbüntetése ellen, hangsúlyozva, hogy a közelmúltban tapasztalt magyarellenes megnyilvánulások elfogadhatatlanok. „Lelkiekben nagyon sokat jelent ez a tüntetés. A gyakorlati oldalát nézve még egyelőre nem tudom sem lemérni, sem megítélni, hogy ez milyen következményekkel jár. Én csak azt remélem, hogy ezt az összefogást megpróbálják tovább vinni, és megpróbálnak kiállni minden szinten, ami a törvényeket, a jogalkotást, az igazságszolgáltatást illeti, hogy ilyen többé ne forduljon elő. Mert még mindig igazságot akarunk” – nyilatkozta a sajtónak Beke Istvánné Csilla. „Bízunk benne, hogy Bukarestből is észreveszik, hogy ez a két elítélt nincs magára hagyva, hogy az egész közösség szolidáris velük. Mindannyian kiállunk Beke István és Szőcs Zoltán mellett, és bízunk benne, hogy eredményük lesz azoknak a demokratikus eszközöknek, amelyek még rendelkezésünkre állnak, és amelyeket kihasználhatunk” – fogalmazott kincstári optimizmussal Grüman Róbert, az RMDSZ háromszéki ügyvezető elnöke.
A Legfelsőbb Bírói Tanácshoz fordulnak a Beke-ügyben, amint megkapták a jogerős ítélet indoklását, mondta el a kézdivásárhelyi tüntetésen Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Néppárt ügyvezető elnöke. Kifejtette, a testület feladata eljárni olyan ügyekben, amikor a bírák vagy ügyészek visszaéltek a hatalmukkal, rosszindulatúan vagy szakmaiatlanságból téves ítéletet hoznak.  „Az indoklás ismerete hatékonyabb fellépést tesz lehetővé, ám mindenképpen azt várjuk el a testülettől, állapítsa meg, hogy ez egy politikai koncepciós per volt, rendelje el az ítélet megsemmisítését és a perújrafelvételt, szolgáltasson igazságot, találja meg a felelősöket” – mondta a Néppárt ügyvezető elnöke. Ugyanakkor az Európai Szabad Szövetséget (EFA), amelynek a Néppárt is tagja, arra kérik, legyen szolidáris, segítsen a nemzetközi fórumok előtt feltárni a Beke-ügyet mint annak a kirívó példáját, miként lehet egy nemzeti közösséget megfélemlíteni. Toró T. rámutatott: nem vagyunk egyedül ebben a helyzetben, Európában jelenleg is koncepciós perek zajlanak, a katalán szabadságharc is ezzel szembesül.
A kegyelmet csak akkor tudjuk elfogadni, ha ártatlanságunkat elismerik – tolmácsolta Beke István üzenetét a tüntetésen a felesége. „Nem kérünk bűnbocsánatot, mert nem követtünk el semmit, hisszük, hogy az igazságnak van létjogosultsága, akkor is, ha egyeseknek, jobban fáj, mint a hazugság. Kérem a pártokat, érdekvédelmi szervezeteket, amelyeknek szavuk van ebben az országban, hogy ne gazságot, hanem igazságot szolgáltassanak, vigyék tovább a mai összefogást, álljanak ki, mert ha nem, Ráduly Róbert szavaival élve »mindannyiunkat elmeszelnek, mint Istit és Zolit«” – idézte férjét Beke Csilla.
„Jogi és politikai téren is folytatni kell a küzdelmet az igazságért” – szólalt fel a tüntetésen Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke. Az EP-képviselő szerint Klaus Iohannis államfő soron kívüli gyors kegyelemben kell részesítse a két foglyot, nem azért, mert rászorulnak, hanem mert a kiszabadításukhoz ez a legrövidebb út. A politikai nyomásgyakorlásra is szükség van, nemzetközi színtéren is – mondta Tőkés László emlékeztetve, hogy az Európai Parlament minden tagját egyenként tájékoztatta az ügyről. Felkérte az RMDSZ-t az út folytatására, mert mint mondta, a szövetségnek vannak eszközei, hogy az európai intézményeknél, Románia kormányánál eljárjon.
Szerdán Budapesten is demonstrációt tartottak: a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom a román nagykövetség előtt követelte a terrorizmusért elítélt kézdivásárhelyi fiatalok szabadon bocsátását.

Kérjük felhasználóinkat, hogy a Külhoni Magyar Sajtószolgálat anyagait minden esetben KMS jelzéssel használják fel.
Az MTVA szó szerint, minden változtatás nélkül továbbítja a KMS-be beadott közleményeket, a szövegekért minden esetben a közleményben jelzett közlő a felelős.
(c) Copyright MTVA