A Külhoni Magyar Sajtószolgálatról

A Külhoni Magyar Sajtószolgálat (KMS) a külhoni magyarság politikai, társadalmi, egyházi, kulturális és civil szervezeteinek közleményeit, állásfoglalásait adja közre. A szó szerint továbbított szövegekért minden esetben a közlő a felelős.

A KMS a Médiszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) által létrehozott és működtetett olyan térítésmentes közzétételi támogatási forma, amelynek célja, hogy a külhoni, magyar nyelvű, magyar nemzettudatot erősítő, a magyar kulturális örökséget védő szervezetek a tevékenységükkel, illetve a tevékenységük céljával összhangban álló közérdekű közleményeiket rövid időn belül nyilvánosságra hozzák.

A sajtószolgálat az MTVA Kós Károly Kollégiumának szellemi védnöksége alatt, az MTVA gyártásában készül el annak érdekében, hogy megteremtse a magyarság közös információs terét, amelyben a külhoni magyarok életét meghatározó és formáló szervezetek a saját, általánosabb érdeklődésre számot tartó közleményeiket, híreiket, állásfoglalásaikat, megoszthatják a világ magyarságával – az anyaországi, a Kárpát-medencei és a diaszpórában élő magyarokkal egyaránt. A KMS partnereinek kiemelkedő hírértékű közleményei a közmédia hírkiadásában is megjelennek a különböző hírügynökségi, rádiós, televíziós és online hírplatformokon feldolgozott hírek formájában.

A KMS-beadói jogosultságot az MTVA az internetes felület használatához szükséges jelszó átadásával igazolja vissza. A jelszó visszavonásáig érvényes.


Tőkés László EMNT-elnök sajtóirodája
A romániai elnökválasztás első fordulójáról
MÁÉRT - 2019. november 12., kedd 18:46

A romániai államfő-választás november 10-i első fordulója kapcsán, illetve az RMDSZ harsány sikerpropagandája és jelöltjének önelégültsége láttán az Erdélyi Magyar Néppárt és az erdélyi Magyar Polgári Párt külön-külön kiadott közleményeikben megállapítják, hogy „az erdélyi magyarság nem azonos az RMDSZ-szel!”, valamint hogy „az összefogás hiányára utalnak a választási eredmények”, hiszen az erdélyi magyar nemzeti közösség ereje jóval nagyobb a most elért 3,9%-os eredménynél.
Az EMNP Országos Elnökségének állásfoglalása megállapítja: „Az idei államelnök-választás első fordulós eredményeinek ismeretében elmondhatjuk: az elmaradt magyar összefogás következményeként a Kelemen Hunorra leadott szavazatok száma és aránya távolról sem tükrözi az erdélyi magyar közösség valódi erejét. Megtévesztőnek és károsnak ítélünk minden olyan próbálkozást, mely magyar sikerként igyekszik bemutatni a megszületett választási eredményt. Az erdélyi magyarság Románián belüli 6,5%-os részarányának és a több mint egymilliós szavazói létszámának fényében az RMDSZ jelöltje által megszerzett, az érvényes szavazatok 3,9%-át kitevő 356 ezer szavazat korántsem nevezhető sikernek, és különösen nem közösségünk sikerének. Emlékeztetünk, a jelöltállítást megelőzően azzal fordultunk a nagyobbik magyar szervezethez, hogy keressük meg közösen azt a pártpolitikán felül álló, az erdélyi magyarok elsöprő többsége által elfogadott, köztiszteletnek örvendő személyiséget, aki vállalja mind a jelöltséget, mind a közös programot. Kérésünk ismételten süket fülekre talált, a közösségi érdeket ismét felülírták a pillanatnyi párt- és személyes érdekek. Az eredmény pedig ismert. Nem szerencsés az sem, ha a magyarság részarányának felénél alig jobban teljesítő jelölt és kommunikációs csapata félrevezeti a nyilvánosságot, miszerint az előző, 2014-es elnökválasztás magyar eredményénél jobb lenne a jelenlegi. Elhallgatják, hogy az előző alkalommal két magyar államelnök-jelölt is indult – Kelemen Hunor az RMDSZ jelöltjeként, továbbá Szilágyi Zsolt az Erdélyi Magyar Néppárt színeiben –, és összesen több magyar választót sikerült mozgósítaniuk, mint most az RMDSZ-nek.”
A Néppárt szerint az eredmény értékeléséhez hozzátartozik, hogy ezúttal a román jelöltek iránt – váltakozó erősségű, de eléggé egyértelműen magyarellenes magatartásuk miatt – a magyar közösség részéről jóval nagyobb volt az elutasítás, mint öt évvel korábban, a Klaus Iohannis iránti „csodavárás” idején, így Kelemen Hunornak megadatott a lehetőség, hogy kedvezőbb körülmények között fogja össze a magyar választókat. „Ehelyett a hazai magyar politizálás utóbbi három évtizedének legsterilebb és legsemlegesebb üzeneteit fogalmazta meg, egyszerűen kerülve legégetőbb problémáinkat: az önrendelkezés, valamint a nyelvi és oktatási jogok hiányának kérdéseit, vagy épp a restitúció körüli román hatalmi visszaéléseket” – fogalmaz az elnökség, amely kénytelen megállapítani, hogy az elmúlt három év PSD-s ámokfutásának folyamatos támogatása és a bukás egyértelmű közelségében elkövetett irányváltás sem javított az RMDSZ-elnök és államelnök-jelölt hitelességén és szavahihetőségén. A számok egyértelműen mutatják: az elmúlt évek téves – Liviu Dragnea volt PSD-pártelnökre épített – stratégiája miatt magyarok tízezrei voksoltak korántsem magyarbarát román jelöltekre, vagy választották a szavazófülkéktől való tüntetőleges távolmaradást. Emiatt Maros megye 38%-os magyarsága csupán 26%-nyi, Szatmár megye 35%-os magyarsága alig 26%-nyi „eredményt” hozott az RMDSZ számára, ugyanakkor Bihar, illetve Kolozs megyék esete egyenesen drámai, hiszen itt ez a számpár 24% és 15%, illetve 17% és 8%.
Az eredmény ismeretében az EMNP kiemeli: valódi magyar–magyar párbeszéd hiányában tovább erősödik választóink apátiája, ezzel párhuzamosan a magyar etnikai szavazói tömb lemorzsolódása. Következésképpen a jövő évi önkormányzati és parlamenti választások komoly kudarcok veszélyeit hordozzák magukban.
Az MPP elnöksége szintén rámutat: az erdélyi magyarság szempontjából figyelmeztetésértékű, hogy az RMDSZ jelöltje 5 százalékos támogatottságot sem ért el a vasárnapi államelnök-választáson. Az eredmény az összefogás hiányát tükrözi. Ismételten bebizonyosodott, hogy a romániai magyar közösség egészét nem győzi meg egyetlen politikai párt „hangja”, biztos jövőjéhez, megmaradásához ennél többre van szükség. A Magyar Polgári Párt az erdélyi magyar pártok összefogásában látja a megoldást, mivel kizárólag együttműködéssel lehet megteremteni annak lehetőségét, hogy a romániai magyar választópolgárokban feloldódjon az „érdekeik képviselői” iránti közömbösség, hogy hitet nyerve ismét urnák elé járuljanak a választásokon. „A Magyar Polgári Párt továbbra is partnerséget ajánl minden olyan magyar szervezetnek, amely a nemzeti érdeket tartja mindenekelőtt fontosnak. Szorgalmazzuk ugyanakkor az Erdélyi Magyar Egyeztető Fórum mielőbbi összehívását a közelgő parlamenti választások előtt, mivel az erdélyi magyar pártok csak egységes erővel, de több nézőpont figyelembevételével lesznek képes újra hitelesen és kellő felhatalmazással képviselni nemzeti közösségünket Romániában” – áll az MPP közleményében.

Kérjük felhasználóinkat, hogy a Külhoni Magyar Sajtószolgálat anyagait minden esetben KMS jelzéssel használják fel.
Az MTVA szó szerint, minden változtatás nélkül továbbítja a KMS-be beadott közleményeket, a szövegekért minden esetben a közleményben jelzett közlő a felelős.
(c) Copyright MTVA