A Külhoni Magyar Sajtószolgálatról

A Külhoni Magyar Sajtószolgálat (KMS) a külhoni magyarság politikai, társadalmi, egyházi, kulturális és civil szervezeteinek közleményeit, állásfoglalásait adja közre. A szó szerint továbbított szövegekért minden esetben a közlő a felelős.

A KMS a Médiszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) által létrehozott és működtetett olyan térítésmentes közzétételi támogatási forma, amelynek célja, hogy a külhoni, magyar nyelvű, magyar nemzettudatot erősítő, a magyar kulturális örökséget védő szervezetek a tevékenységükkel, illetve a tevékenységük céljával összhangban álló közérdekű közleményeiket rövid időn belül nyilvánosságra hozzák.

A sajtószolgálat az MTVA Kós Károly Kollégiumának szellemi védnöksége alatt, az MTVA gyártásában készül el annak érdekében, hogy megteremtse a magyarság közös információs terét, amelyben a külhoni magyarok életét meghatározó és formáló szervezetek a saját, általánosabb érdeklődésre számot tartó közleményeiket, híreiket, állásfoglalásaikat, megoszthatják a világ magyarságával – az anyaországi, a Kárpát-medencei és a diaszpórában élő magyarokkal egyaránt. A KMS partnereinek kiemelkedő hírértékű közleményei a közmédia hírkiadásában is megjelennek a különböző hírügynökségi, rádiós, televíziós és online hírplatformokon feldolgozott hírek formájában.

A KMS-beadói jogosultságot az MTVA az internetes felület használatához szükséges jelszó átadásával igazolja vissza. A jelszó visszavonásáig érvényes.


Tőkés László EMNT-elnök sajtóirodája
Tőkés László részt vett a KMKSZ tisztújító közgyűlésén Beregszászon
MÁÉRT - 2017. április 9., vasárnap 11:35

2017. április 8-án tartotta 28. közgyűlését a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség az Ukrajna Kárpátalja megyéjében található Beregszászon. A KMKSZ közel három évtizede töretlenül képviseli a kárpátaljai magyarság érdekeit, és mára a megyei magyar képviselet megkerülhetetlen politikai erővé vált Kárpátalján – jelentette ki beszámolójában Brenzovics László, a szervezet elnöke, a kijevi parlament képviselője. A kárpátaljai magyarság közösségként történő megmaradását tekintve kulcsfontosságúnak nevezte a magyarországi támogatásokat, amelyek szerinte azt jelzik, hogy a magyar kormány „nem engedi el a kárpátaljai magyarság kezét”. Emlékeztetett arra, hogy a KMKSZ sikeresen képviseli a kárpátaljai magyarság érdekeit nemzetközi fórumokon, külön kiemelve és nagyra értékelve Bocskor Andreának, a Fidesz-KDNP kárpátaljai európai parlamenti képviselőjének a szerepét. Úgy vélte, az elmúlt három évben a KMKSZ Ukrajnában is megfelelően helytállt, aminek szerinte egyik bizonyítéka, hogy rövid idő alatt közel 65 ezer aláírás gyűlt össze a nemzetiségi jogok tervezett ukrajnai szűkítése elleni tiltakozásul.
Brenzovics László üdvözölte, hogy az Európai Unió megadta a vízummentességet Ukrajnának. Egyúttal elítélte, hogy az EU ezzel egy időben megszigorította a határellenőrzést, megnehezítve ezzel az eddig is körülményes átkelést az ukrán–magyar határon. A kelet-ukrajnai konfliktusra utalva a KMKSZ-elnök rendkívül súlyosnak értékelte a helyzetet, és szerinte a kilátások sem jobbak, ha nem sikerül békés úton, a minszki megállapodások alapján rendezni a problémát. A konfliktusnak nemzetiségi vetülete is van, mert ha a nemzetiségeknek nem biztosítják az őket megillető jogokat, akkor aligha lesz megoldás. Ukrajnában jelenleg kísérlet történik az 1991-ben kialakított államszerkezet újrafogalmazására. Akkor a kisebbségek számára kedvező törvényeket hoztak, nemzetközi megállapodásokat kötöttek. Ezzel szemben most alkotmányellenes, az ország által vállalt nemzetközi kötelezettségeket semmibe vevő jogszabályokat fogadnak el.
Tőkés László EP-képviselő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke bibliai utalásokat sem nélkülöző beszédében elsőként a nehéz helyzetben lévő kárpátaljai magyarsággal való szolidaritását fejezte ki, az erdélyi magyarok nevében is, felhívva a figyelmet a magyar nemzet egészére leselkedő népmozgalmi fejleményekre, a népesség fogyásától kezdve az elöregedésen át az elvándorlásig, a szülőhely elhagyásának jelenségéig. A hit és a cselekedet dialektikájában szükséges és sürgető az a tudati változás, javulás, megegészségesedés, amely fennmaradásunk és boldogulásunk záloga. A továbbiakban az európai színtéren folytatott össznemzeti politikai küzdelmekről szólt, az etnikai kisebbségek és különféle nemzeti közösségek együttműködéséről és összefogásáról, leszögezve: mind magyar-magyar, mind nemzetközi vonatkozásban olyan hiteles összefogásra van szükség, amely túlmutat a frázisokon és az önös csoportérdekeken.
Szilágyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke hozzászólásában rámutatott: Ukrajnának az európai felzárkózása együtt kell járjon azoknak az autonómiaformáknak a meghonosításával, amelyek az Unióban ismertek és elfogadottak, sőt természetesek. A kisebbségben élő magyar nemzetrészek – köztük a kárpátaljai magyarság – önrendelkezése ugyanilyen természetes törekvés.
A tisztújító közgyűlés küldöttei ellenszavazat nélkül újabb három évre Brenzovics Lászlót választották a KMKSZ elnökévé. A fórum nyilatkozat elfogadásával zárult. Ebben a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség egyebek mellett aggodalmát fejezte ki a 2016 őszén Ukrajnában elkezdődött törvényalkotási intézkedések sora miatt, amelyek következtében a nemzetiségek jogai jelentősen szűkülhetnek.

Kérjük felhasználóinkat, hogy a Külhoni Magyar Sajtószolgálat anyagait minden esetben KMS jelzéssel használják fel.
Az MTVA szó szerint, minden változtatás nélkül továbbítja a KMS-be beadott közleményeket, a szövegekért minden esetben a közleményben jelzett közlő a felelős.
(c) Copyright MTVA