A Külhoni Magyar Sajtószolgálatról

A Külhoni Magyar Sajtószolgálat (KMS) a külhoni magyarság politikai, társadalmi, egyházi, kulturális és civil szervezeteinek közleményeit, állásfoglalásait adja közre. A szó szerint továbbított szövegekért minden esetben a közlő a felelős.

A KMS a Médiszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) által létrehozott és működtetett olyan térítésmentes közzétételi támogatási forma, amelynek célja, hogy a külhoni, magyar nyelvű, magyar nemzettudatot erősítő, a magyar kulturális örökséget védő szervezetek a tevékenységükkel, illetve a tevékenységük céljával összhangban álló közérdekű közleményeiket rövid időn belül nyilvánosságra hozzák.

A sajtószolgálat az MTVA Kós Károly Kollégiumának szellemi védnöksége alatt, az MTVA gyártásában készül el annak érdekében, hogy megteremtse a magyarság közös információs terét, amelyben a külhoni magyarok életét meghatározó és formáló szervezetek a saját, általánosabb érdeklődésre számot tartó közleményeiket, híreiket, állásfoglalásaikat, megoszthatják a világ magyarságával – az anyaországi, a Kárpát-medencei és a diaszpórában élő magyarokkal egyaránt. A KMS partnereinek kiemelkedő hírértékű közleményei a közmédia hírkiadásában is megjelennek a különböző hírügynökségi, rádiós, televíziós és online hírplatformokon feldolgozott hírek formájában.

A KMS-beadói jogosultságot az MTVA az internetes felület használatához szükséges jelszó átadásával igazolja vissza. A jelszó visszavonásáig érvényes.


Tőkés László EMNT-elnök sajtóirodája
Európai néppárti munkaülés a déli és a keleti szomszédságpolitikáról
MÁÉRT - 2017. október 26., csütörtök 13:07

Az Európai Parlament néppárti frakciójának alelnökei, Sandra Kalniete lettországi és Andrej Kovacsev bolgár képviselők szervezésében Johannes Hahn bővítési biztossal került sor eszmecserére Strasbourgban az Európai Unió déli és keleti szomszédaival, nevezetesen a Líbiával, Törökországgal és a Keleti Partnerséghez tartozó országokkal kapcsolatos időszerű fejlemények tárgyában, folyó év október 25-én.
Johannes Hahn általános előterjesztésében jelzésértékű eseménynek nevezte, hogy október folyamán személyében első ízben tett látogatást egy EU-biztos a sokrétű válság sújtotta Líbiában. Az észak-afrikai ország kiváltképpen a földközi-tengeri migrációs áradat miatt áll az európai politika figyelmének középpontjában. A „balkáni útvonal” összefüggésében ugyanez mondható el Törökországról. A novemberben sorra kerülő EU–Keleti Partnerség csúcstalálkozó kapcsán a biztos az oda tartozó, volt szovjet köztársaságokkal fennálló viszonyról is tájékoztatást nyújtott.
A hozzászólások rendjén Tőkés László európai képviselő Örményország jelentéstévőjeként az országot Azerbajdzsánnal szembeállító, Hegyi Karabahhal (Arcah Köztársasággal) kapcsolatos válság jelenlegi állásáról érdeklődött, majd a nemzeti kisebbségeket – köztük a magyarokat, románokat, bolgárokat és lengyeleket – végletes módon diszkrimináló ukrán oktatási törvényre tért rá. Geopolitikai fontosságának tudatában Ukrajna olyan ultranacionalista törvényhozatalba fogott, melynek csak az első kirívó darabja a tanügyi törvény, amelynek sorát más törvények is követni fogják – mondotta képviselőnk, a jószomszédi Magyarország és Románia (mindketten uniós tagországok) nevében arra kérve a biztost, illetve azt várva el az Uniótól, hogy vessék latba befolyásukat a nacionalista irányba elhajló ország feltartóztatása érdekében.
Válaszában Johannes Hahn semmi jóval nem biztatott a karabahi válság megoldását illetően. Meg kell várni az oroszországi elnökválasztást – jegyezte meg maliciózusan.
A másik kérdésben elmondta, hogy előzőleg az oktatási törvény életbe léptetésének elhalasztását tanácsolta Ukrajnának mindaddig, amíg a Velencei Bizottság véleményezése meg nem születik. Az ukrán féllel azonban nem lehetett szót érteni. Ugyanez a véleménye az esedékes további törvénytervezetekkel kapcsolatban. Talán az uniós gazdasági támogatások feltételekhez való kapcsolásával lehetne eredményt elérni a keleti szomszédság országai esetében – mondotta.
Sandra Kalniete ugyanakkor bejelentette, hogy Ukrajna tanügyminisztere rövidesen az EP Külügyi Bizottságába jön meghallgatásra, az oktatási törvény megvitatása tárgyában.

Kérjük felhasználóinkat, hogy a Külhoni Magyar Sajtószolgálat anyagait minden esetben KMS jelzéssel használják fel.
Az MTVA szó szerint, minden változtatás nélkül továbbítja a KMS-be beadott közleményeket, a szövegekért minden esetben a közleményben jelzett közlő a felelős.
(c) Copyright MTVA