A Külhoni Magyar Sajtószolgálatról

A Külhoni Magyar Sajtószolgálat (KMS) a külhoni magyarság politikai, társadalmi, egyházi, kulturális és civil szervezeteinek közleményeit, állásfoglalásait adja közre. A szó szerint továbbított szövegekért minden esetben a közlő a felelős.

A KMS a Médiszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) által létrehozott és működtetett olyan térítésmentes közzétételi támogatási forma, amelynek célja, hogy a külhoni, magyar nyelvű, magyar nemzettudatot erősítő, a magyar kulturális örökséget védő szervezetek a tevékenységükkel, illetve a tevékenységük céljával összhangban álló közérdekű közleményeiket rövid időn belül nyilvánosságra hozzák.

A sajtószolgálat az MTVA Kós Károly Kollégiumának szellemi védnöksége alatt, az MTVA gyártásában készül el annak érdekében, hogy megteremtse a magyarság közös információs terét, amelyben a külhoni magyarok életét meghatározó és formáló szervezetek a saját, általánosabb érdeklődésre számot tartó közleményeiket, híreiket, állásfoglalásaikat, megoszthatják a világ magyarságával – az anyaországi, a Kárpát-medencei és a diaszpórában élő magyarokkal egyaránt. A KMS partnereinek kiemelkedő hírértékű közleményei a közmédia hírkiadásában is megjelennek a különböző hírügynökségi, rádiós, televíziós és online hírplatformokon feldolgozott hírek formájában.

A KMS-beadói jogosultságot az MTVA az internetes felület használatához szükséges jelszó átadásával igazolja vissza. A jelszó visszavonásáig érvényes.


Pro Civis Polgári Társulás
Újabb kétnyelvű formanyomtatványok a felvidéki települési önkormányzatoknak
Nemzeti jelentőségű intézmények - 2013. szeptember 9., hétfő 16:23

A kisebbségi nyelvhasználati törvény értelmében és a jogszabályhoz kiadott kormányrendelet alapján a Pro Civis Polgári Társulás fordítói újabb formanyomtatványokat kétnyelvűsítettek, azaz egészítették ki az eddig csak szlovák államnyelven használt dokumentumokat magyar nyelvű szöveggel.
 A lakhelynyilvántartás a települési önkormányzatok hatáskörébe tartozó feladatrendszer, amelyet a községi, illetve városi hivatalok illetékes osztályai végeznek, ennek megfelelően azokon a településeken, ahol a magyarok aránya meghaladja a húsz százalékot, a nyilvántartással kapcsolatos formanyomtatványokat kétnyelvűsített változatban lehet használni, s a polgár dolga eldönteni, hogy szlovákul vagy magyarul tölti-e ki azokat.
A kétnyelvűsített formanyomtatványok a Lakhelybejelentő lap állandó lakhelyre, a Lakhelybejelentő lap átmeneti lakhelyre, a Lakhelykijelentő lap állandó lakhelyről és a Lakhelyigazoló lap.
A kétnyelvűsített formanyomtatványokat az eddig is használt méretben, formában és minőségben a Pro Civis Polgári Társulás nyomtatta ki és juttatja el a napokban postai küldeményként arra az 512 településre, amely a kormányrendelet értelmében a polgárok kezdeményezésére köteles a dokumentumok kiállítására és használatára az adott kisebbség – esetünkben a magyar – nyelvén. A városi rangú települések 100-100 darabot kaptak a négy formanyomtatvány-fajtából, összesen tehát négyszázat, míg a falvakra 30-30 darabot, vagyis százhúszat kézbesít a posta. A formanyomtatványokat minden ellenérték nélkül, tehát ingyen kapják és használhatják a városi, illetve községi hivatalok.
A Pro Civis Polgári Társulás bízik abban, hogy az önkormányzatok használni fogják a formanyomtatványokat, hiszen a lakhelynyilvántartás kétnyelvűsítése szinte közvetlenül sugallhatja és erősítheti a helyi őshonos kisebbséghez tartozó polgárok otthonérzését.

 

Őry Péter,
a Pro Civis PT elnöke

Kérjük felhasználóinkat, hogy a Külhoni Magyar Sajtószolgálat anyagait minden esetben KMS jelzéssel használják fel.
Az MTVA szó szerint, minden változtatás nélkül továbbítja a KMS-be beadott közleményeket, a szövegekért minden esetben a közleményben jelzett közlő a felelős.
(c) Copyright MTVA